Jag har alltid varit en sån som älskat traditionell camping, du vet, det där med att slå upp tält och vara nära naturen. Men förra sommaren försökte jag och några kompisar något nytt – glamping. Vi bokade en plats nära Stockholm, och jag måste säga att det var en upplevelse! Det var inte riktigt som jag hade tänkt mig, det var ju nästan som att bo på hotell mitt i skogen. Jag saknar ändå känslan av att vara helt nära naturen utan alla dessa bekvämligheter. Har någon av er testat glamping? Vad tycker ni om det?
top of page
bottom of page
Jag måste säga att jag är inte jätteförtjust i glamping. Jag tycker att camping handlar om att vara i naturen på riktigt, att inte ha för många bekvämligheter och kanske lite utmaningar. Glamping känns mer som en slags lyxig semester, vilket inte riktigt är vad jag söker när jag vill campa. Men jag förstår ju att det kan vara kul för dem som inte vill ha det så primitivt, så jag har inget emot det egentligen. Dock gillar jag nog att vara lite mer basic när jag är ute i naturen.
Åh, jag förstår verkligen vad du menar! Jag var också skeptisk först när jag hörde om glamping, men jag gav det en chans förra sommaren. Det var faktiskt jättemysigt, och jag tycker att det är ett bra sätt att testa camping utan att behöva slita med att sätta upp tält eller vara orolig över vädret. Jag bokade via en hemsida som heter glamping stockholm, där hittar man alla glampingställen i Stockholm. Du får en bra översikt över vad som erbjuds – både bekvämligheter och aktiviteter. Jag tror att om du är öppen för en lite mer lyxig campingupplevelse, kan glamping vara något för dig.